Implantologia Chorzów

akomicie w odniesieniu do stomatologii, a mianowicie do próchnicy zębów. Lepiej jest zapobiegać powstawaniu próchnicy, niż później ją leczyć. Profilaktyka jest takim działem medycyny, który skupia się właśnie na zapobieganiu różny

Implantologia Chorzów Implantologia Chorzów

Jednym z najbardziej znanych, ale tym samym prawdziwych i przekazujących pewną mądrość powiedzeń jest to, że znacznie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Powiedzenie to sprawdza się znakomicie w odniesieniu do stomatologii, a mianowicie do próchnicy zębów. Lepiej jest zapobiegać powstawaniu próchnicy, niż później ją leczyć. Profilaktyka jest takim działem medycyny, który skupia się właśnie na zapobieganiu różnym chorobom. Głównym narzędziem profilaktyki próchnicy zębów jest edukacja zdrowotna w zakresie dbania i higieny jamy ustnej. Innymi działaniami na rzecz profilaktyki jest dostarczanie fluorków do organizmu, szczotkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania oraz nici dentystycznych. Gabinety stomatologiczne także oferują działania z zakresu profilaktyki, takie jak instruktaże higieny, higienizacje czy skaling. Stosowanie odpowiednich działań profilaktycznych, być może nie uchroni całkowicie od próchnicy, ale z pewnością przeszkodzi w jej rozwoju poprzez pozbawianie odpowiednich warunków dla rozwoju bakterii.

Stomatologia jest jedną z dziedzin medycyny i kształci przyszłych lekarzy dentystów. To jeden z najbardziej prestiżowych zawodów, gdyż kształci specjalistów pracującego dla dobra ludzi cierpiących z powodu bólu zębów i tkanek znajdujących się w jamie ustnej. Stomatolog nie tylko usuwa zepsute zęby, lecz również leczy zęby objęte próchnicą nadające się do uratowania. Gabinet dentystyczny nigdy nie świeci pustkami, gdyż ludzie coraz bardziej są świadomi tego, że o uzębienie należy dbać, gdyż chore zęby przyczyniają się do powstania wielu chorób. A zdrowe zęby stanowią element urody, bo dodają atrakcyjności zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie niezależnie od wieku osoby. Dentysta jest lekarzem pracującym w placówkach NFZ, lecz może on też prowadzić prywatną praktykę. Dziś prowadzenie prywatnego gabinetu stomatologicznego, to bardzo dobry biznes, gdyż wiele osób korzysta z prywatnej opieki stomatologicznej. Powodów prywatnego leczenia zębów jest kilka. Z prywatnych gabinetów korzystają ludzie, którzy nie mają czasu na stanie w kolejce do dentysty w przychodni. Jak również te osoby, u których ból zęba pojawił się nagle i chcą bez zapisu od razu zrobić porządek z bolącym zębem.

W stomatologii, jak we wszystkich innych dziedzinach medycyny, znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Co więcej, jeśli pojawi się jednak konieczność leczenia, lepiej nie zwlekać z działaniami, ponieważ im dłużej odkłada się leczenie, tym będzie ono trudniejsze. Z tego powodu warto raz na jakiś czas umawiać się na wizyty kontrolne u stomatologa, ponieważ im wcześniej wykryje się jakiś problem, tym łatwiej będzie go wyleczyć. Regularne chodzenie do dentysty jest dobrym nawykiem, zwłaszcza dla osób, które mają słabsze szkliwo. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że ząb może być do leczenia, nawet jeśli nie odczuwamy bólu. Mimo to wiele osób udaje się do stomatologa dopiero, kiedy odczuwają silny ból i dyskomfort, czemu można by było zapobiec przez regularne odwiedzanie dentysty. Na wizytę kontrolną można się udać do każdego gabinetu stomatologicznego, najlepiej jednak udać się do stomatologa, u którego już kiedyś leczyliśmy zęby. Odpowiednie wyleczenie zęba będzie łatwiejsze, jeśli problem zostanie szybciej wykryty.

Medycyna jest bardzo szeroką dziedziną nauki i jest wielu lekarzy specjalistów, wykonujących pracę w ramach danej specjalizacji. Lekarz dentysta jest jednym z zawodów medycznych, którego działania są wykonywane w obrębie działu medycyny, jakim jest stomatologia. Sama nazwa dentysta pochodzi z łacińskiego słowa dens, czyli ząb. W Polsce tytuł lekarza dentysty otrzymuje się po ukończeniu pięcioletnich studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Po zakończonych studiach ma się ograniczone prawo wykonywania zawodu, natomiast pełne prawo do wykonywania zawodu otrzymuje się po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Sam dział stomatologii dzieli się na kilka różnych specjalizacji, które się wybiera w trakcie studiów. Specjalizacje mogą trwać od 3 do 6 lat, w zależności od ich rodzaju. Jest dziewięć specjalizacji do wyboru: chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca i stomatologia zachowawcza, zdrowie publiczne oraz epidemiologia.

Stomatologia zachowawcza jest jedną z osobnych specjalności stomatologicznych. Jest to dział stomatologii, który zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniu powstałych ubytków próchniczych. Stomatologia zachowawcza jest ściśle związana z endodoncją, która należy do jednego z działów tej specjalności. Endodoncja jest obszerną częścią stomatologii zachowawczej, która specjalizuje się w leczeniu kanałowym zębów. Usługi dentystyczne z działu stomatologii zachowawczej z endodoncją są najczęściej wykonywanymi usługami. Zadaniem endodoncji jest rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zęba oraz rozpoznawanie i leczenie chorób tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne, inaczej zwane także kanałowym, jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi lub ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony. Przykładowymi usługami oferowanymi przez gabinety stomatologiczne z zakresu stomatologii zachowawczej są leczenie kanałowe pierwotne, leczenie kanałowe wtórne oraz wypełnienie ubytków.